מה ההבדל בין "אתר סטטי" ל"אתר דינאמי"?

ישנם 2 סוגים ראשיים של אתרי אינטרנט, אשר מתחלקים לסוגים רבים בתוכם. הסוג הראשון והפשוט יותר נקרא אתר סטטי ואילו השני והמורכב יותר נקרא אתר דינאמי.

במאמר זה נציג לפניך מה ההבדל בניהם ומה יש לבחור כאשר הינך רוצה לבנות אתר.

הסוג הראשון, האתר הסטטי, הוא אתר שנכתב בשפת ה-HTML בלבד וללא מערכת ניהול אתר, בו כל דף מייצג מסמך מופרד ושונה מהאחרים, ללא מסד נתונים משותף ולרוב ללא חלקי קוד משותפים. לאחר שהלקוח מקבל את האתר, בכדי לשנות דבר מה או כדי לעדכן את הנאמר בדף מסויים, הוא חייב לערוך את קוד הדף עצמו - פעולה שמחייבת ידע טכני בשפת HTML ולפעמים גם בכמה אחרות (CSS, JS). מחירו של אתר סטטי הוא בדך כלל המחיר מן המחירים המינמליים של מחירי שוק בניית האתרים ומופחת במאות אחוזים ואף יותר מאתר דינאמי בינוני.

הסוג השני, האתר הדינאמי, נכתב בקוד יותר מורכב, ומכיל הרבה יותר שימושים. בניית אתר בעזרת קוד צד שרת מביאה למצב של דו שיח עם הגולש ומביאה לו אפשרויות דינאמיות כגון רישום כחבר באתר, כניסה לחבר, זכירת משתמש כחבר, שליחת מיילים, עדכון תוכן שנשמר במסד נתונים ועוד אין ספור אפשרויות. הדפים נבנים באופן המבוסס על המידע במסד הנתונים, יתרון המאפשר ליצור מספר לא מוגבל של דפים תחת דף אחד - משמע, תחת אותו מבנה. אותם הדפים יראו לגולש כמספר רב של דפים בעוד מדובר בדף בודד אחד. אחד היתרונות הגדולים של עובדה זו, היא האפשרות הפשוטה לשנות דבר בודד בחלק של הדף והדבר ישפיע על שאר הדפים המבוססים על מבנה דף זה. ואילו באתר סטטי ישנו הצורך לשנות בכל דף ודף! אתרים דינאמיים נבנים בדרך כלל בעזרת שפות תכנות צד השרת- ASP,PHP,ASP.NET ועוד.

באינטרנט ישנם לא מעט אתרים סטטיים, אך לא ניתן לדעת מייד במבט מהיר האם האתר הוא סטטי או דינאמי. לרוב ,אתרים שמציגים תוכן ומידע שאינם נראים יותר מידי משוכללים ושייכים לחברות או עסקים קטנים, הם אתרים סטטיים.

אתרים סטטיים הם הזולים ביותר לבנייה ולאירוח על גבי שרתים, שכן אינם מצריכים מתכנת שפת צד שרת ואינם צריכים שרת בעל תוכנה (שרשיונה עולה כסף) שיכולה לקרוא שפת צד שרת ולהמירו לשפת HTML, אותו הדפדפן שלך יכול לקרוא ולהבין ולהציג לגולש. לכן ישנן חברות קטנות המעדיפות להקים סוג כזה של אתר עבור נוכחות ברשת. גם משך זמן הפיתוח של אתרים סטטיים הוא יחסית קצר.

לעומת זאת, החסרונות של אתרים סטטיים באים לידי ביטוי בכך שהם ניתנים לעדכון רק על ידי אנשים בעלי ידע בפיתוח אתרים. כאשר יש צורך בעדכון האתר בתידרות גבוהה,העלויות עלולות להיות גבוהות.נוסף על כך,אתרים אלה אינם יעילים עבור הגולשים.

אתרים דינאמיים לעומת זאת,יותר יקרים לפיתוח ומשך זמן הפיתוח עלול להיות ארוך יותר. כמו כן, עלויות האירוח גם הן גבוהות למדי. עם זאת, לסוג הזה של אתרים יש מספר יתרונות. אתרים דינאמיים הם הרבה יותר פונקציונליים. באתר דינאמי, בעל האתר יכול לעדכן או להוסיף מידע בקלות. אפשרויות העדכון באתר דינאמי מוגבלים רק ביכולת הדימיון שלנו .דוגמאות למאפיינים של אתרים דינאמיים : מערכת ניהול תוכן, מערכות מסחר אלקטרוני, מערכות פורומים והעלאת מסמכים. כאשר יש צורך בשינויים תכופים באתר, כדאי מאוד לבחור באתר דינאמי מלכתחילה. מאפיינים נוספים המעוררים את הצורך באתר דינאמי הם: צורך אפשרויות חיפוש מתקדמות בתוכן האתר ,אתר שהוא חנות אלקטרונית עם מגוון מוצרים שיש צורך לעדכנם בקטלוג ועוד.

נושא זה הוא לא פשוט ולכן אשמח לענות על כל שאלה שלך. אם ברצונך לשאול שאלה, יש לשלוח אותה דרך מערכת התגובות שמתחת למאמר.

ajax php mysql w3c facebook