טכנולוגיות שצריך להכיר

אתרי אינטרנט נכתבים בשפות פיתוח שונות, משתמשים בפריימוורקים שונים ובשפות תחביר שונות. אז החלטנו לעשות לכם סדר בכל הבלגאן הזה ולהציג לכם את השפות העיקריות בתחום בניית האתרים.

 

שפות צד שרת

כתיבה בשפת צד שרת תגרום למעשה לקוד לרוץ ולעשות את חישוביו בשרת עצמו ורק לאחר מכן להציג לנו את הפלט. למעט פרטים בסיסיים (Headers) השרת לא מכיר את הגולש כפרט ואינו יכול לבצע מינופולציות לפלט לאחר שהוא נשלח אל הלקוח (לדפדפן למשל). בעזרת שפת צד לקוח ניתן להתחבר למסד נתונים (דטא בייס) ולבצע שאילתות רלוונטיות ולייצא דף שתוכנו נלקח מהמסד נתונים. בין יתרונותיו הרבות נמנית האפשרות ליצור אתר שלם ע"י דף בודד בלבד.

 

PHP

שפה זו פותחה ע"י רזמוס לרדורף, שוכללה ויצאה לשוק ע"י צוות מפתחים ישראלי (אנדי גוטמנס וזאב סורסקי) שגם הקימו את חברת זנד (Zend Technologies) אשר ממשיכה בפיתוח השפה. PHP היא שפת קוד-פתוח המופצת בחינם וניתן להריץ אותה על שלל מערכות הפעלה. סיומות הקובץ הינם: php, phtml, php5, phps .

 

ASP / ASP.NET

שפה זו פותחה ע"י חברת מיקרוסופט ועם כך בעלת תאימות מאלה למערכת ההפעלה וינדוס בלבד. אם כי ישנם רכיבים שמספקים פתרון לבעיה זו במערכות הפעלה שונות. בשנת 2002 יצאה טכנולוגיה חדשה של מיקרוסופט בשם ASP.NET כחלק מפלטרפורמט DOT NET . טכנולוגיה זו קידמה את ASP רבות והפכה אותה לשפה חזקה ואהובה יותר. ASP ו-ASP.NET הינם שפות קוד-סגור כיאה לחברה פרודוקטיבית כמיקרוסופט.

 

Perl

שפה זו פותחה על ידי לארי וול בשנת 1987. Perl הינה שפת קוד-פתוח אשר יכולה לרוץ במגוון רב של מערכות הפעלה. חוזקה של שפה זו מהשפות האחרות היא מעצם היותה שפה פרקטית.

 

שפות צד לקוח

כתיבה בשפת לקוח מייצאת פלט שאינה מצריכה תוכנת פירוש וניתן לקרוא את זה מכל מחשב שיש בו דפדפן. יתרונה של שפת צד לקוח הוא שניתן לבצע מניפולציה בקוד אחרי שהעמוד נשלח מהשרת ללקוח. ניתן לבצע מניפולציות כגון אפקטים, בדיקות טפסים וכו'.

 

JavaScript

שפה זו פותחה בשנת 1995 ע"י נטסקייפ. עם שפה זו ניתן "לשחק" עם אלמנטים של ה-HTML בדף מסויים ובכך לבצע מניפולציה בדף לאחר אירוע, למשל לחיצה על אלמנט, שליחת טופס, כאשר העכבר עובר על אלמנט וכו'. למשל כאשר מפתח רוצה שלאחר שהגולש לוחץ על כפתור מסויים, אלמנט שהיה מוסתר יהיה גלוי. המפתח "תופס" את האירוע של לחיצה זו ולאחר שזו קורה, מבצע שינוי של מאפיין שמורה להיות גלוי / נסתר ומשנה אותו.

 

Mootoos / Jquery / Prototype / qooxdoo / Dojo וכו'

ישנם פריימוורקים רבים של - JS. מטרתם להקל כל המפתח ולתת לו מסיס פשוט לביצועי מניפולציות שונות ורבות. לרוב, אם המפתח יכתוב תסריט (סקריפט) ב-JS לביצוע מניפולציה של אלמנט, למשל תזוזתו, הוא יצטרך לכתוב שורות קוד רבות. בשונה בעבודה עם פריימורק שידרוש ממנו לכתוב שורה או שתיים בודדות.

ajax php mysql w3c facebook