חשיבות מפת אתרים לבניית אתרים

מפת האתר היא עמוד / קובץ מיוחד המתפקד כמדריך לאתר. מפת אתר היא בעצם רשימת הדפים של האתר הנגישים לגולשים. זה יכול להיות מסמך כלשהו המשמש כלי תכנון של האתר או דף אינטרנט המאגד בתוכו ברשימה את דפי האתר, בדרך כלל באופן היררכי. מטרתה העיקרית של מפת האתר היא לסייע לגולשים ורבוטי מנועי החיפוש למצוא דפים באתר. מפת האתר יכולה לשפר את הקידום של האתר במנועי חיפוש בכך שתוודא כי כל הדפים ניתנים לאיתור, דבר החשוב במיוחד כאשר מדובר באתר בעל נגישות דינאמית לתוכן באמצעות תפריטי Flash או JavaScript שלא מכילים קישורי HTML.

מפת אתר היא כלי שימושי המאפשר להריץ חיפוש באתרים הבנויים בפלאש או בשפות תכנות אחרות השונות מ-html. מומלץ שמפת האתר תהיה כמה שפחות דינאמית (שינויה יתאפשר אך ורק ע"י הכנסה עצמאית של לינקים בכל פעם), שכן היא לא אמורה להיות אתגר ניווטי בעצמה. הגולשים לא אמורים "לעבוד קשה" כדי לחשוף חלקים שונים של מפת האתר. מפת האתר אמורה להיות פשוטה ובעלת מבנה קישורים קומפקטי. מומלץ לשים את קישורי מפת האתר תחית התגית UL המבטאת היררכיות.  מפת האתר מתפקדת גם ככלי ניווט, בכך שהיא מספקת מבט כולל על תוכן האתר בדף אחד.

על פי בדיקות שונות שנערכו, מפות אתרים הבנויות מכמה טורים הן יעילות יותר ממפות אתרים הבנויות מטור בודד. הסיבה לכך היא, שבמפת אתר בעלת כמה טורים הגולשים לא נדרשים לבצע גלילות בעמוד, על מנת לקבל את המבנה הכולל של האתר. גולשים בדרך כלל הולכים לאיבוד בגלילות ארוכות של מפות אתרים.

מפות אתרים מסייעות לגולשים בזמן קריטי: כאשר הם אבודים באתר והם על סף יציאה ממנו במידה ולא יקבלו את הסיוע שיאיר את דרכם. יחד עם זאת, גם מפות אתרים מושלמות, לא תמיד יפתרו בעיות שמקורן בתכנון גרוע של האתר; ארגון ניווטי לא טוב ,שמות לא מתאימים לקטגוריות באתר וכדומה. חוץ מאשר את דפי האתר עצמם, ניתן לשים קישורים שונים המסייעים לקידום האתר. למשל רשימת החיפושים הנישנים וחוזרים אשר בוצעו באתר (אם ישנה אפשרות חיפוש), רשימת התגיות באתר וכדומה.

ע"פ גוגל, חשוב לשים פחות ממאה קישורים בכל עמוד, כך שאם ברשתוך מפת אתרים מסועפת וגדולה, יש לחלקה למספר עמודים.

קישור למפת האתר שלנו

קישור למפת האתר XML שלנו

ajax php mysql w3c facebook